Dopasowanie aparatu
Dopasowanie aparatu słuchowego
Dopasowanie aparatu słuchowego jest dość skomplikowanym procesem i wymaga spotkań z wykwalifikowanym specjalistą. Niemniej jednak, dzięki ciągłemu rozwojowi technologii aparatów słuchowych oraz ich dopasowania współcześnie proces ten przebiega szybko, przyjemnie i całkowicie bezstresowo. Liczba wizyt w punkcie protetycznym zależy od typu aparatu i charakterystyki niedosłuchu (zazwyczaj są to od 1 do 3 spotkań). Adaptacja (przyzwyczajenie) do aparatu słuchowego trwa zwykle kilka tygodni. Jest niezwykle ważne, aby nie zaopatrywać się w aparaty słuchowe bez konsultacji z audioprotetykiem, gdyż stosowanie niepoprawnie dobranych i dopasowanych aparatów może spowodować dalsze pogłębienie się wady słuchu. Nie należy również używać aparatów słuchowych innych osób (z reguły jest to niemożliwe, gdyż wkładki i obudowy aparatów są dopasowywane do anatomii małżowiny usznej). Kolejnym atutem zaopatrywania się w aparat w autoryzowanym punkcie protetycznym są usługi serwisowe oraz długoletnia i najczęściej bezpłatna opieka specjalisty nad Twoim słuchem i aparatem słuchowym.
Badanie słuchu oraz wywiad audiologiczny
Na pierwszym spotkaniu przeprowadzony jest tzw. wywiad audiologiczny, podczas którego omawiane są szczegółowo różne aspekty Twoich problemów ze słuchem oraz Twoje oczekiwania wobec aparatu słuchowego. W następnej kolejności protetyk słuchu lub lekarz przeprowadzi tzw. badanie audiometryczne. Podczas takiego badania prezentowane są przez słuchawki dźwięki o różnej wysokości i głośności (z reguły dość ciche) i określana jest czułość Twojego słuchu. Im większy ubytek słuchu, tym głośniejsze muszą być prezentowane tony, abyś je usłyszał. Co więcej, specjalista zbada jak czułość Twojego słuchu zależy od wysokości (np. może się wydarzyć, że będziesz słyszał prawidłowo niskie, basowe tony, natomiast będziesz miał problemy z usłyszeniem tonów wysokich, "piszczących"), co jest bardzo istotne do dopasowania aparatu słuchowego, który ma wzmacniać te dźwięki, z którymi masz problemy. Wynikiem takiego badania jest tzw. audiogram tonalny.
Ponadto specjalista może przeprowadzić dodatkowe badania uzupełniające np:
- określić Twoją zdolność do rozumienia mowy w ciszy/ lub hałasie, czyli wykonać tzw. audiometrię mowy
- badanie tympanometryczne, czyli test, który pozwoli określić stan Twojego ucha środkowego i plastyczność błony bębenkowej
- określić najgłośniejsze dźwięki, które są dla Ciebie akceptowalne
- zapytać o sytuacje, które sprawiają Ci największe trudności
- wykonać badania z użyciem tzw. stroików
Pamiętaj! Wszystkie te badania są zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne!
W następnej kolejności specjalista omówi z Tobą wyniki badań oraz przedstawi dostępne rozwiązania technologiczne, które najlepiej pasują do Twojego ubytku słuchu oraz potrzeb i oczekiwań.
Większość aparatów słuchowych jest wykonywanych tak, aby dokładnie pasować do kształtu Twojego ucha. Aby wykonać taki anatomicznie dopasowany aparat należy uprzednio pobrać tzw. wylew z ucha, na bazie którego możliwe jest odpowiednie uformowanie kształtu wkładki usznej lub obudowy aparatu. Pobranie wycisku polega na założeniu tzw. tamponu ochronnego oraz wprowadzenie do ucha specjalnej masy. Masa ta przypomina konsystencją plastelinę i jest absolutnie neutralna dla Twojej skóry. Po kilku minutach masa twardnieje i zostaje wyciągnięta z ucha. W ten sposób otrzymuje się odlew Twojej małżowiny, który idealnie odwzorowuje jej anatomię.
Oczywiście, podobnie jak badania słuchu, pobranie wycisku jest całkowicie bezbolesne!
Dopasowanie aparatów słuchowych
Po wnikliwej analizie Twojego audiogramu, kształtu małżowiny oraz - ewentualnie - wyników dodatkowych badań protetyk słuchu dobierze oraz dopasuje odpowiedni aparat słuchowy. Aparat ten będzie dopasowany zarówno anatomicznie do Twojego ucha (na bazie wycisku) oraz elektronicznie do charakterystyki niedosłuchu. Współczesne aparaty słuchowe są dopasowywane komputerowo, tzn. podczas ustawiania będzie on podłączony do komputera za pomocą specjalnych przewodów. Nie martw się, te przewody są wykorzystywane tylko do programowania aparatu i nie będą one stosowane przez Ciebie w innych sytuacjach. Następnie audioprotetyk pokaże Tobie jak obsługiwać aparat słuchowy - jak go włączać/wyłączać, zakładać i zdejmować, ustawiać głośność i/lub zmieniać program działania. Ponadto specjalista doradzi Tobie jak postępować z aparatem podczas pielęgnacji, jak wymieniać baterie itp. Specjalista odpowie również na wszystkie na Twoje pytania.
Pierwsze tygodnie z aparatem słuchowym
Następnie przez kilka tygodni będziesz przyzwyczajać się do aparatu słuchowego. Jest niezwykle ważne, aby "wchodzić" w świat dźwięku systematycznie: przez pierwsze dni należy aparat użytkować przez klika godzin dziennie, a następnie powoli, ale konsekwentnie wydłużać dzienny czas użytkowania. Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem aparatów słuchowych to powinieneś początkowo unikać głośnych miejsc, a następnie powoli przyzwyczajać się do coraz bardziej hałaśliwych otoczeń dźwiękowych. Pamiętaj, że podczas okresu adaptacji (przyzwyczajania się) do aparatu słuchowego bardzo ważna jest systematyczność oraz konsekwencja. Jeżeli czujesz się zmęczony aparatem słuchowym, rób sobie przerwy w użytkowaniu.
Dopasowanie końcowe
Kolejnym etapem rehabilitacji słuchu jest kolejna wizyta w punkcie protetycznym oraz tzw. dopasowanie końcowe. Podczas dopasowania końcowego masz już doświadczenie w użytkowaniu aparatu słuchowego oraz różne ? pozytywne, jak i negatywne ? uwagi na temat jego funkcjonowania, np. potrafisz opisać sytuacje, w których dźwięki są za ciche lub za głośne, lub mowa jest niedostatecznie zrozumiała. Bazując na Twoich uwagach protetyk słuchu dokona odpowiednich poprawek w ustawieniach aparatu. Proces dopasowania zostanie zakończony. Pamiętaj! Zapewniamy nabywcom swoich aparatów długoletnią i bezpłatną opiekę audiologiczną. Oznacza to, że jeżeli masz jakieś pytania, uwagi lub chciałbyś coś zmienić w ustawieniach aparatu, zawsze będziemy do Twoich usług!